Mesafeli Satış Sözleşmesi

Madde 1- Taraflar1.1. Satıcı

Firma : Closh Tekstil Tic. Ltd. Şti.
Adres : Abdi İpekçi cad. Lalezar Apt. No: 49 D:12 Teşvikiye / İstanbul
Tel : +90 544 110 73 72 (PERA)
E-mail : info@serlikecoglu.com

1.2. Alıcı

Adı Soyadı :
Adres :
Telefon :
E-mail :

Madde 2- Sözleşmenin Konusu

İşbu sözleşmenin konusu, “Alıcı ” ’nın, “Satıcı” ’ya ait olan https://www.serlikecoglu.com internet sitesinden, elektronik ortamda verdiği siparişini (E-Ticaret) ve aşağıda nitelikleri ve satış ücreti belirtilen ürünün, satışı ve teslimi ile ilgili olarak, 4077 sayılı “Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümleri” gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır.

“Alıcı”, “Satıcı ” ’nın isim, ünvan, açık adres, telefon ve diğer erişim bilgileri, satışa konu malın temel nitelikleri, vergiler dahil olmak üzere satış fiyatı, ödeme sekli, teslimat koşulları ve masrafları vs. gibi, satışa konu mal ile ilgili tüm ön bilgiler ve “cayma” hakkının kullanılması ve bu hakkın nasıl kullanılacağı, şikayet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar vs. konusunda açık, anlaşılır ve internet ortamına ( eticaret sitesinde ) uygun şekilde “Satıcı” tarafından bilgilendirildiğini, bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini ve sonrasında mal sipariş verdiğini, iş bu sözleşme hükümlerince kabul ve beyan eder.

https://www.serlikecoglu.com sitesinde yer alan ön bilgilendirme ve alıcı tarafından verilen sipariş üzerine düzenlenen fatura, iş bu sözleşmenin ayrılmaz parçalarıdır.

Madde 3- Sözleşme Konusu: Ürün/ Ödeme/ Teslimat Bilgileri

Elektronik ortamda alınan ürün/ürünlerin cinsi ve türü, miktarı, marka/modeli, satış bedeli, ödeme şekli, teslim alacak kişi, teslimat adresi, fatura bilgileri, kargo ücreti, aşağıda belirtildiği gibidir. Fatura edilecek kişi ile sözleşmeyi yapan kişi aynı olmak zorundadır. Aşağıda yer alan bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır. Alıcı, bu bilgilerin doğru olmadığı veya noksan olduğu durumlardan doğacak zararı tamamıyla karşılamayı ve bu durumdan oluşabilecek her türlü sorumluluğu kabul eder.

Alınan Ürün /Ürünler

“Satıcı”, gerekli gördüğü durumlarda, “Alıcı” ’nın vermiş olduğu bilgiler gerçekle örtüşmediğinde, siparişi durdurma hakkını saklı tutar. “Satıcı”, siparişte sorun tespit ettiği durumlarda, “Alıcı” ’nın vermiş olduğu telefon, e-posta ve posta adreslerinden “Alıcı” ’ya ulaşamadığı takdirde siparişin yürürlüğe koyulmasını 15 (on beş) gün süreyle dondurur.
“Alıcı” ’nın bu süre zarfında, “Satıcı” ile konuyla ilgili olarak iletişime geçmesi beklenir. Bu süre içerisinde “Alıcı” ’dan herhangi bir cevap alınamazsa, “Satıcı”, her iki tarafın da zarar görmemesi için siparişi iptal eder.

Madde 4- Sözleşme Tarihi ve Mücbir NedenlerSözleşme tarihi, alıcı tarafından siparişin verildiği tarih olan –.–.—- tarihidir.
Sözleşmenin imzalandığı tarihte mevcut olmayan veya öngörülmeyen, tarafların kontrolleri dışında gelişen, ortaya çıkmasıyla taraflardan birinin ya da her ikisinin de sözleşme ile yüklendikleri borç ve sorumluluklarını kısmen ya da tamamen yerine getirmelerini ya da bunları zamanında yerine getirmelerini olanaksızlaştıran durumlar, mücbir sebep (Doğal afet, savaş, terör, ayaklanma, değişen mevzuat hükümleri, el koyma veya grev, lokavt, üretim ve iletişim tesislerinde önemli ölçüde arıza vb.) olarak kabul edilecektir. Mücbir sebep şahsında gerçekleşen taraf, diğer tarafa durumu derhal ve yazılı olarak bildirecektir.

Mücbir sebebin devamı esnasında, tarafların edimlerini yerine getirememelerinden dolayı herhangi bir sorumlulukları doğmayacaktır. İşbu mücbir sebep durumu 30 (otuz) gün süreyle devam ederse, taraflardan her birinin, tek taraflı olarak fesih hakkı doğmuş olacaktır.

Madde 5- Satıcının Hak ve Yükümlülükleri

5.1. Satıcı, 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümleri uyarınca, sözleşmede kendisine yüklenen edimleri, mücbir haller dışında eksiksiz yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder.
5.2. 18 (on sekiz) yaşından küçük kişiler, https://www.serlikecoglu.com’ dan alışveriş yapamaz. Satıcı, alıcının sözleşmede belirttiği yaşının doğru olduğunu esas alacaktır. Ancak alıcının yaşını yanlış yazmasından dolayı satıcıya hiçbir şekilde sorumluluk yüklenemeyecektir.
5.3. Sistem hatalarından meydana gelen fiyat yanlışlıklarından https://www.serlikecoglu.com  sorumlu değildir. Buna istinaden satıcı, internet sitesindeki sistemden, tasarımdan veya yasadışı yollarla internet sitesine yapılabilecek müdahaleler sebebiyle ortaya çıkabilecek tanıtım, yanlışlık ve fiyat hatalarından sorumlu değildir. Sistem hatalarına dayalı olarak “Alıcı”, “Satıcı” ‘dan hak iddiasında bulunamaz.
5.4. https://www.serlikecoglu.com dan, kredi kartı (Visa, Master Card), ya da, banka havalesi ile alışveriş yapılabilir. Sipariş tarihinden itibaren bir hafta içinde havalesi yapılmayan siparişler iptal edilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havalenin (EFT’nin) banka hesaplarına ulaştığı belirlenen andır. Ödemeli gönderi ya da posta çeki gibi, müşteri hizmetleri ile görüşülmeden gerçekleştirilen ödeme yöntemleri kabul edilmez.

Madde 6- Alıcının Hak ve Yükümlülükleri6.1. “Alıcı”, sözleşmede kendisine yüklenen edimleri mücbir sebepler dışında eksiksiz yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder.
6.2. “Alıcı”, sipariş vermekle birlikte, iş bu sözleşme hükümlerini kabul etmiş sayıldığını ve sözleşmede belirtilen ödeme şekline uygun ödemeyi yapacağını kabul ve taahhüt eder.
6.3 “Alıcı”, https://www.serlikecoglu.com  internet sitesinden, “Satıcı” ‘nın isim, ünvan, açık adres, telefon ve diğer erişim bilgileri, satışa konu malın temel nitelikleri, vergiler dâhil olmak üzere satış fiyatı, ödeme sekli, teslimat koşulları ve masrafları vs. satışa konu mal ile ilgili tüm ön bilgiler ve “cayma” hakkının kullanılması ve bu hakkın nasıl kullanılacağı, şikâyet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar vs. konusunda açık, anlaşılır ve internet ortamına uygun şekilde bilgi sahibi olduğunu ve bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini kabul ve beyan eder.
6.4. Bir önceki maddeye bağlı olarak “Alıcı”, ürün sipariş ve ödeme koşullarının, ürün kullanım talimatlarının, olası durumlara karşı alınan tedbirlerin ve yapılan uyarıların olduğu www.serlikecoglu.com adresinde yer alan  sipariş/ödeme/kullanım prosedürü bilgilerini okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder.
6.5. “Alıcı”, aldığı ürünü iade etmek istemesi durumunda, ne surette olursa olsun ürüne ve ambalajına zarar vermemeyi, iade anında fatura aslını ve irsaliyesini iade etmeyi kabul ve taahhüt eder.

Madde 7- Sipariş ve Ödeme Prosedürü7.1. Sipariş:
Alışveriş sepetine eklenen ürünlerin KDV dahil TL tutarı (Taksitli işlemlerde, toplam taksit tutarları), “Alıcı” tarafından onaylandıktan sonra, ilgili banka kartının posu üzerinden işleme alınır. Bu nedenle siparişler, sevk edilmeden önce müşteriye sipariş onay maili gönderilir. Sipariş Onay maili gönderilmeden sevkiyat yapılmaz.

Süreçteki herhangi bir aksama durumu ya da kredi kartı ile ilgili ortaya çıkabilecek problemler, “Satıcı” tarafından “Alıcı” ‘ya sözleşmede belirttiği telefon/ faks/ e-mail yollarından biri veya bir kaçı kullanılmak sureti ile bildirilir. Gerekirse “Alıcı” ‘dan bankası ile görüşmesi istenebilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havalenin (EFT’ nin) satıcı hesaplarına ulaştığının belirlendiği andır.

İstisnai olarak, haklı bir nedenle, sözleşme konusu malın tedarik edilemeyeceğinin anlaşılması ve/veya stok problemi ile karşılaşılması durumunda, “Alıcı” hemen açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirilir, onay vermesi durumunda “Alıcı” ‘ya eşit kalitede ve fiyatta başka bir mal gönderilebilir, ya da “Alıcı” ‘nın arzusu ve seçimi doğrultusunda yeni başka bir ürün gönderilebilir, ürünün stoklara girmesi ya da teslime engel diğer engelin ortadan kalkması beklenebilir ve/veya sipariş iptal edilebilir.
Sözleşme konusu malın teslim yükümlülüğünün yerine getirilmesinin imkânsızlaştığı hâllerde, “Alıcı” bu durumdan haberdar edilerek, ödemiş olduğu toplam bedel ve varsa onu borç altına sokan her türlü belge, en geç on gün içinde kendisine iade edilerek sözleşme iptal edilir. Böyle bir durumda alıcının satıcıdan ilave herhangi bir maddi ve manevi zarar talebi olmayacaktır.

7.2. Ödeme:
https://www.serlikecoglu.com adresinde, internet ortamında kredi kartı bilgilerini kullanmak istemeyen alıcılara havale yolu ile sipariş imkânları sunulmuştur. Havale ile ödemede, “Alıcı” kendisine en uygun bankayı seçip havalesini yapabilir. Eğer EFT yapılmışsa, ödemenin hesaba geçme tarihi dikkate alınacaktır. Havale ve/veya EFT yapılırken “Gönderen Bilgileri” ‘nin “Fatura Bilgileri” ile aynı olması ve sipariş numarasının belirtilmesi gereklidir.

Ürünün tesliminden sonra, “Alıcı” ’ya ait kredi kartının, “Alıcı” ’nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde, yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile, ilgili banka veya finans kuruluşunun, ürün bedelini “Satıcı” ’ya ödememesi halinde, “Alıcı” ’nın, kendisine teslim edilmiş ürünü, 10 gün içerisinde “Satıcı” ’ya göndermesi zorunludur. Bu tür durumlarda nakliye giderleri “Alıcı” ’ya aittir.

“Alıcı”, kredi kartı ile ödeme yapmayı tercih etmiş ise, ilgili faiz oranlarını ve temerrüt faizi ile ilgili bilgileri, bankasından ayrıca teyit edeceğini, yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri gereğince faiz ve temerrüt faizi ile ilgili hükümlerin, Banka ve “Alıcı” arasındaki “Kredi Kartı Sözleşmesi” kapsamında uygulanacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

Madde 8- Sevkiyat ve Teslimat Prosedürü

8.1. Sevkiyat:
Sipariş onayı mailinin gönderilmesiyle birlikte, ürün/ürünler, “Alıcı” ’ya ulaştırılmak üzere, “Satıcı” ‘nın anlaşmalı olduğu kargo şirketine teslim edilir.

8.2. Teslimat:
Ürün/ürünler, satıcının anlaşmalı olduğu kargo ile, “Alıcı” ‘nın adresine teslim edilecektir. Teslimat süresi, sipariş onayı mailinin gönderilmesinden ve sözleşmenin yapılmasından itibaren otuz (30) gündür. “Alıcı” ‘ya önceden, yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla bildirilmek koşuluyla, bu süre en fazla on (10) gün uzatılabilir.

Ürünler, kargo şirketlerinin, adres teslimatı yapmadığı bölgelere, telefon ihbarlı olarak gönderilir. Kargo şirketinin haftada bir gün teslimat yaptığı bölgelerde, sevk bilgilerinde yanlışlık veya eksiklik olduğu hallerde, bazı sosyal olaylar ve doğal afetler gibi durumlarda, belirtilen teslimat süresinde sarkma olabilir. Bu sarkmalardan dolayı, “Alıcı”, “Satıcı” ‘ya herhangi bir sorumluluk yükleyemez.

Ürün, “Alıcı” ’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun, teslimatı kabul etmemesinden, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve/veya “Alıcı” ’nın yerinde olmamasından doğabilecek ekstra kargo bedellerinden, “Satıcı” sorumlu değildir.

Ürün/ürünler, belirtilen günler içerisinde müşteriye ulaşmadıysa, teslimat problemleri, “Alıcı” tarafından müşteri hizmetlerine, info@serlikecoglu.com e-mail adresi kullanılmak sureti ile derhal bildirilmelidir.

Zarar görmüş paket durumunda, zarar görmüş paketler teslim alınmayarak, kargo şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer Kargo Şirketi yetkilisi, paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, “Alıcı” ‘nın, paketin orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkı vardır.

Paket, “Alıcı” tarafından teslim alındıktan sonra, kargo şirketinin, görevini tam olarak yaptığı kabul edilmiş olur. Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın “Alıcı” ’da kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda, “Alıcı” tarafından “Satıcı” müşteri hizmetlerine bildirilmelidir.

Madde 9- Ürün İade ve Cayma Hakkına İlişkin Prosedür9.1. Ürün İade:


“Alıcı”, malı teslim aldıktan sonra, yedi (7) gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. 385 sayılı, “Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği” uyarınca, iade işlemlerinin yapılabilmesi için, “Alıcı” ‘nın, mal ile birlikte teslim edilen “Satıcı” ‘ya ait faturayı, iki nüsha halinde, ürün/ ürünler ile birlikte “Satıcı” ‘ya göndermesi gerekmektedir. Cayma hakkı süresi, malın “Alıcı” ‘ya teslim edildiği günden itibaren başlar. İade edilen ürün veya ürünlerin geri gönderim bedeli, “Alıcı” tarafından karşılanmalıdır.

“Alıcı” ‘nın istekleri, ve/veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallar için cayma hakkı söz konusu değildir.

“Alıcı” ‘nın cayma hakkını kullanması halinde, “Satıcı”, cayma bildirimini içeren faturanın, ürünle birlikte kendisine ulaşmasından itibaren, en geç on (10) gün içerisinde almış olduğu toplam bedeli ve varsa tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi tüketiciye hiçbir masraf yüklemeden iade edecektir.
Teslim alınmış olan malın değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel değildir. Ancak değer azalması veya iadenin imkânsızlaşması, tüketicinin kusurundan kaynaklanıyorsa, “Satıcı” ‘nın, malın değerini veya değerindeki azalmayı tazmin etmesi gerekir.
Sehven alınan her ürün için de genel iade süresi yedi (7) gündür. Bu süre içerisinde, ambalajı açılmış, kullanılmış, tahrip edilmiş ve benzeri şekildeki ürünlerin iadesi kabul edilmez. İade, ürünün orijinal ambalajı ile yapılmalıdır.
Sehven alınan üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumlar tespit edildiği hallerde ve ürünün “Alıcı” ‘ya teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi durumunda ürün iade alınmaz ve bedeli iade edilmez.  Ürün iadesi söz konusu olduğunda, durum, “Alıcı” tarafından öncelikli olarak müşteri hizmetlerine iletilmelidir. Ürünün iade olarak gönderilmesinin teyit bilgisi, “Satıcı” tarafından müşteriye iletilir. Bu görüşmeden sonra, “Alıcı”, ürünü, iade ile ilgili bilgileri içeren fatura ile birlikte, adresine teslimatı yapan Kargo şirketi kanalıyla, “Satıcı” ‘ya ulaştırmalıdır. “Satıcı” ‘ya ulaşan iade ürün, iş bu sözleşmede belirtilen koşulları sağladığı takdirde iade olarak kabul edilir, geri ödemesi de “Alıcı” kredi kartına/hesabına yapılır. Ürün iade edilmeden, ürünün bedel iadesi yapılmaz. Kredi Kartına yapılan iadelerin, kredi kartı hesaplarına yansıma süresi, ilgili bankanın tasarrufundadır.

Alışveriş, kredi kartı ile ve taksitli olarak yapılmışsa, kredi kartına iade prosedürü aşağıda belirtili şekilde uygulanır. “Alıcı” ürünü taksit ile satın alma talebini iletmiş ise, Banka, “Alıcı” ‘ya geri ödemesini aynı miktarda taksitle yapmaktadır. “Satıcı”, bankaya ürün bedelinin tamamını tek seferde ödedikten sonra, Banka poslarından yapılan taksitli harcamaların, “Alıcı” ‘nın kredi kartına iadesi durumunda, konuya müdahil tarafların mağdur duruma düşmemesi için, talep edilen iade tutarları, yine taksitli olarak hamil taraf hesaplarına Banka tarafından aktarılır.

“Alıcı” ‘nın satış iptaline kadar ödemiş olduğu taksit tutarları, eğer iade tarihi ile kartın hesap kesim tarihleri çakışmazsa, her ay karta 1(bir) iade yansıyacak ve “Alıcı” iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri satışın taksitleri bittikten sonra, iade öncesinde ödemiş olduğu taksit sayısı kadar ay daha alacak ve mevcut borçlarından düşmüş olacaktır.

Kart ile alınmış mal ve hizmetin iadesi durumunda “Satıcı”, Banka ile yapmış olduğu sözleşme gereği “Alıcı” ‘ya nakit para ile ödeme yapamaz. Üye işyeri, yani “Satıcı”, bir iade işlemi söz konusu olduğunda, ilgili yazılım aracılığı ile iadesini yapacak olup, üye işyeri yani “Satıcı”, ilgili tutarı Bankaya nakden veya mahsuben ödemekle yükümlü olduğundan, yukarıda detayları belirtilen prosedür gereğince, “Alıcı” ‘ya nakit olarak ödeme yapılamamaktadır. Kredi kartına iade, “Alıcı” ’nın Bankaya bedeli tek seferde ödemesinden sonra, Banka tarafından yukarıdaki prosedür gereğince yapılacaktır.

Madde 10- Garanti

Ürünün üzerinde, orijinal ambalajı tam olarak korunduğu ve açılmadığı sürece ve etiketi üzerinde belirtili olan tavsiye edilen tüketim tarihi süresince ürün özelliklerini korumaktadır ve “Satıcı” ‘nın garantisi dahilindedir.
Ticari nitelikteki işler için, Türk Ticaret Kanununu hükümleri geçerli olacaktır.

Madde 11- Gizlilik

“Alıcı” tarafından iş bu sözleşmede belirtilen bilgiler ve ödeme yapmak amacı ile “Satıcı” ‘ya bildirdiği bilgiler, “Satıcı” tarafından üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.
“Satıcı” bu bilgileri sadece idari/ yasal zorunluluğun mevcudiyeti çerçevesinde açıklayabilecektir. Araştırma ehliyeti belgelenmiş her türlü adli soruşturma dâhilinde, “Satıcı” kendisinden istenen bilgiyi elinde bulunduruyorsa ilgili makama sağlayabilir.

Kredi Kartı bilgileri kesinlikle saklanmaz, Kredi Kartı bilgileri sadece tahsilat işlemi sırasında ilgili bankalara güvenli bir şekilde iletilerek provizyon alınması için kullanılır ve provizyon sonrası sistemden silinir.

“Alıcı” ‘ya ait e-posta adresi, posta adresi ve telefon gibi bilgiler, yalnızca “Satıcı” tarafından, standart ürün teslim ve bilgilendirme prosedürleri için kullanılır. Bazı dönemlerde kampanya bilgileri, yeni ürünler hakkında bilgiler, promosyon bilgileri, “Alıcı” ’ya onayı sonrasında gönderilebilir.

Madde 12- Uyuşmazlık Durumunda Yetkili Mahkeme ve İcra Daireleriİşbu sözleşmenin uygulanmasından kaynaklanan uyuşmazlık halinde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca her yıl Aralık ayında ilan edilen değere kadar, Tüketici Hakem Heyetleri ile “Alıcı” ’nın veya “Satıcı” ’nın yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.

Siparişin gerçekleşmesi durumunda “Alıcı”, işbu sözleşmenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılır.

01.02.2021